Διέπρεψε στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου ο Α.Π.Ο.Ε.Λ.

0
240
APOEL 2

APOEL 2

Το τρίτο μετάλλιο στα 1.500 μέτρα κατέλαβε ο Κωνσταντίνος Βασιλάκης, ενώ σημαντικές επιδόσεις είχαν οι δύο μικροί του συλλόγου, Ανδρέας Μπουτεράκος και Γιώργος Θάνου, στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου. Ο Α.Π.Ο. Επιδαύρου Λιμηράς με τρεις μόνο αθλητές κατέλαβε τη 13η θέση στους 47 συλλόγους που είχαν δικαίωμα συμμετοχής. APOEL 1

Ανοδική η πορεία του Βασιλάκη από πέρυσι. Με την πρώτη φετινή κούρσα δείχνει πως είναι ήδη σε καλή κατάσταση, ώστε να βελτιώσει τον περσινό του χρόνο (3’.54”.47) στον ανοιχτό στίβο. Ο προπονητής του, κ. Δημήτρης Πλατής, δήλωσε πως φέτος περιμένει υψηλές επιδόσεις. Ο υψηλός στόχος του Κώστα για φέτος είναι η κατάκτηση του ενός από τα τρία μετάλλια στα αγωνίσματα των 800μ και των 1500μ στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανοιχτού Στίβου, που θα του δώσουν μια θέση στην εθνική ομάδα.

Οι δυο μικροί, Ανδρέας Μπουτεράκος (60μ) και Γιώργος Θάνος (200μ και 400μ), που αγωνίστηκαν με συνομήλικους αλλά και μεγαλύτερους από την κατηγορία τους, έδειξαν πως από τον πρώτο κιόλας επίσημο αγώνα βρίσκονται σε πολύ καλή κατάσταση.

Αναλυτικότερα, ο Ανδρέας Μπουτεράκος ήταν σταθερός στην επίδοσή του στα 60μ με 7”.32. Δυνατός και σίγουρος κυνηγά ακόμη καλύτερες επιδόσεις, καθώς θέλει να κρατηθεί στην κορυφή στο αγώνισμα των ταχυτήτων. Πρωταθλητής Νοτίου Ομίλου το 2013 στα 80μ στην κατηγορία των παμπαίδων και με τον καλύτερο χρόνο πανελλαδικά (9”.05), δείχνει έτοιμος να διεκδικήσει την πρωτιά και στην κατηγορία των παίδων.

Ο Γιώργος Θάνος, ο έφηβος της παρέας, με δύο ατομικά ρεκόρ στα 200 και 400μ, έδειξε πως το 2014 θα είναι πολύ δυνατός αντίπαλος. Στα 200μ ο Γιώργος έτρεξε σε 23”.99, βελτιώνοντας τον περσινό χρόνο που ήταν 24”.66. Ατομικό ρεκόρ και στα 400μ, με 52”.78 από 54”.92 το 2013.

Άτυχη στάθηκε η Παρασκευή Αρρώνη στα 60μ, αφού τελικά δεν κατάφερε να αγωνιστεί λόγω ίωσης. Μετά από συζήτηση με τον προπονητή της κ. Θοδωρή Μπουτεράκο αποφάσισαν πως αυτό ήταν το καλύτερο για την αθλήτρια.