Πρωταθλήτρια αναδείχτηκε η Σοφία Μπουτεράκου του Ναυτικού Ομίλου Λακωνίας

Την πρώτη θέση στα κορίτσια στην κατηγορία σκαφών Laser 4.7 κέρδισε στο περιφερειακό πρωτάθλημα νοτίου Ελλάδος, που διεξήχθη το διάστημα 23 έως 25/3 στην Καλαμάτα, η Σοφία Μπουτεράκου του Ναυτικού Ομίλου Λακωνίας.

Στους αγώνες συμμετείχαν 85 αθλητές από εννέα ομίλους. Η αγωνιστική ομάδα του Ν.Ο. Λακωνίας αποτελείτο από τρεις αθλητές στην κατηγορία Laser 4.7, τον Ανδρέα Μπουτεράκο, τη Σοφία Μπουτεράκου και τον Μιχάλη Πολυμενάκο, και οκτώ αθλητές στην κατηγορία Optimist, τη Βαϊα Γούλα, τον Κωνσταντίνο Γούλα, τον Δημήτρη Δημακάκο, τον Γεώργιο – Ιωάννη Μπουτεράκο, τον Σωτήρη Παναγάκη, τον Πρόσπερ Σεβεράκ, την Αλεξάνδρα Σιγουλάκη και την Ελένη Σιγουλάκη. Προπονητής του Ομίλου ήταν ο Στέφανος Μουγάκος.

Ο Ν.Ο. Λακωνίας κατέκτησε επίσης τη συμμετοχή αθλητών στην πρόκριση για την εθνική ομάδα Laser 4.7 και Optimist.