Πρωταθλητής ο ΑΠΟΕΛ στο 1ο Laconia Summer Basketour!

0
210

laconia basketour (2)

Ο ΑΠΟΕΛ ήταν ο μεγάλος νικητής του τελικού που διεξήχθη στο Κλειστό των Μολάων, αφού επικράτησε με 71-58 τlaconia basketour (4)ου Κάστρου Μονεμβασίας και αναδείχθηκε πρωταθλητής του 1ου Laconia Summer Basketour. Με τους πρωταθλητές αγωνίστηκαν ο Νίκος Λιακόπουλος του Φάρου Κερατσινίου, ο Κώστας Εζόμο του Αρκαδικού και ο MVP του τελικού και του τουρνουά Αβραάμ Καλλινικίδης.

Από πλευράς Κάστρου ο Γιώργος Ζερβός αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ της διοργάνωσης με 110 πόντους, αφήνοντας στη δεύτερη θέση τον Νίκο Παπαδόπουλο της Δαιμονιάς με 105.

Στον μικρό τελικό, η Δαιμονιά επικράτησε έστω και δύσκολα της Νεάπολης με 89-83 και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.

Οι Intruders ήταν οι μεγάλοι νικητές της κατηγορίας Under18/Ανδρών στο τουρνlaconia basketour (1)ουά 3on3 που πραγματοποιήθηκε κατά τη διάρκεια των τελικών. Στη δεύτερη θέση τερμάτισαν οι RTMS και στην τρίτη οι Μαγκιόρηδες. Στην κατηγορία under16 οι Τρεις Μπέμπηδες κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο, για να ακολουθήσουν οι Κεραυνοί και ο Σπαρτιατικός.

Τέλος, πραγματοποιήθηκε ο τελικός του διαγωνισμού τριπόντων, με τον Γιώργο Τράμπαρη από την ομάδα της Δαιμονιάς να πετυχαίνει… μια ντουζίνα τρίποντα. Ο Κωνσταντινάκος της Νεάπολης πέτυχε 7 και ο Παπαδόπουλος τηςlaconia basketour (3) Δαιμονιάς τερμάτισε τρίτος με 6 εύστοχα σουτ από τα 6.75.

Χορηγοί της διοργάνωσης ήταν οι Attica Wealth, Biogreco, Petra Summer Club, Princess Kyniska Suites, Hotel Lazareto, Enetiko Café Cocktail Bar, Ημίχρονο Σπορ, Οπτικά Κότσαλης, Tzante Restaurant, Cafe, Φυσικοθεραπευτήριο Διαμαντόπουλος, ΝΡ Κάβα. Χορηγός επικοινωνίας ήταν και το laconialive.gr.

Το Laconia Summer Basketour συνδιοργανώθηκε από τον δήμο Μονεμβασίας και τον αθλητικό σύλλογο ΑΠΟΕΛ, με τη στήριξη της Περιφέρειας Πελοποννήσου και της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ.

Οι διοργανωτές του Laconia Summer Basketour θέλουν να ευχαριστήσουν όλους όσοι συνέβαλαν ώστε να ολοκληρωθεί με επιτυχία η πρώτη διοργάνωση, με το ραντεβού να ανανεώνεται για το 2017.