Όλα τα αποτελέσματα των σκοπευτικών αγώνων “Ίμια” στη Σπάρτη

Με απόλυτη επιτυχία πραγματοποιήθηκαν οι πανελλήνιοι επετειακοί σκοπευτικοί αγώνες α’ κατηγορίας “Ίμια 2018”, πυροβόλων και αεροβόλων όπλων. Η διοργάνωση φιλοξενήθηκε 31/8 με 2/9 στα σκοπευτήρια Σελλασίας και Σπάρτης, με διοργανωτές τον Σκοπευτικό Όμιλο Σπάρτης, τον Σκοπευτικό Όμιλο Μάνης “Ο Νίκανδρος”, τον Αθλητικό Σκοπευτικό Όμιλο Γυθείου, τον Πολιτιστικό Αθλητικό Όμιλο Μάνης “Το Ταίναρο” και τον Σκοπευτικό Όμιλο Επιδαύρου Λιμηράς “Ο Δωριεύς”, σε συνεργασία με τον Αθλητικό Οργανισμό του Δήμου Σπάρτης.

Οι αγώνες ήταν αφιερωμένοι στη μνήμη των τριών αξιωματικών του πολεμικού ναυτικού Παναγιώτη Βλαχάκου, Χριστόδουλου Καραθανάση και Έκτορα Γιαλοψού, οι οποίοι έπεσαν για την πατρίδα την 30ή προς 31η Ιανουαρίου 1996 στα Ίμια.

Ο γενικός γραμματέας του Σκοπευτικού Σπάρτης αναφέρθηκε στα γεγονότα εκείνα, έγιναν απονομές στους νικητές και τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη των τριών αξιωματικών.

Το βράδυ του Σαββάτου ο Σκοπευτικός Σπάρτης δεξιώθηκε τους αθλητές, παράγοντες και συνοδούς.

Στους αγώνες συμμετείχαν πάνω από 100 αθλητές από πολλά σωματεία και ομάδες της χώρας, μεταξύ των οποίων μέλη των εθνικών ομάδων σκοποβολής.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

ΑΕΡΟΒΟΛΟ ΠΙΣΤΟΛΙ ΑΝΔΡΩΝ

1ος ΧΑΝΤΖΑΚΟΣ Παναγιώτης του Σκοπευτικού Ομίλου Σπάρτης

2ος ΑΝΔΡΕΪΚΟΣ Παναγιώτης του Σκοπευτικού Ομίλου Σπάρτης

3ος ΕΞΑΡΧΑΚΟΣ Κωνσταντίνος του Αθλητικού Ομίλου Μάνης «Ο ΝΙΚΑΝΔΡΟΣ»

ΑΕΡΟΒΟΛΟ ΤΥΦΕΚΙΟ ΑΝΔΡΩΝ

1ος ΚΟΝΤΟΣ Πολυχρόνη ςτου Σκοπευτικού Ομίλου Σπάρτης

2ος ΚΟΥΛΑΣ Ευάγγελος του Σκοπευτικού Ομίλου Σπάρτης

3ος ΚΑΛΙΟΥΠΗΣ Δημήτριος του Σκοπευτικού Ομίλου Λακ/νίων «Ο ΛΕΩΝΙΔΑΣ»

ΑΕΡΟΒΟΛΟ ΠΙΣΤΟΛΙ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

1η ΜΙΧΕΛΑΚΟΥ Σταυρούλα του Σκοπευτικού Ομίλου Ελευσίνας – ΕΛ.ΑΣ

2η ΤΣΙΓΚΑ Ελισσάβετ του Αθλητικού Ομίλου Μάνης «Ο ΝΙΚΑΝΔΡΟΣ»

3η ΒΙΔΑΚΗ Μαρία του Σκοπευτικού Ομίλου Λαμίας – ΕΛ.ΑΣ

ΑΕΡΟΒΟΛΟ ΤΥΦΕΚΙΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

1η ΚΟΝΤΟΕ Μαρία του Σκοπευτικού Ομίλου Λακ/νίων «Ο ΛΕΩΝΙΔΑΣ»

2η ΝΙΚΙΑ Βασιλική του Σκοπευτικού Ομίλου Σπάρτης

ΑΕΡΟΒΟΛΟ ΤΥΦΕΚΙΟ ΠΑΙΔΩΝ Α

1η ΛΙΝΑΡΔΑΚΗ Αγγελική του Σκοπευτικού Ομίλου Λακ/νίων «Ο ΛΕΩΝΙΔΑΣ»

2η ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΠΟΥΛΟΥ Μαρία Ανθή του Σκοπευτικού Ομίλου «Ο ΛΕΩΝΙΔΑΣ»

3ος ΛΙΝΑΡΔΑΚΗΣ Παναγιώτης του Σκοπευτικού Ομίλου «Ο ΛΕΩΝΙΔΑΣ»

ΑΕΡΟΒΟΛΟ ΤΥΦΕΚΙΟ ΠΑΙΔΩΝ Β

1η ΚΟΥΛΑ Δήμητρα του Σκοπευτικού Ομίλου Σπάρτης

2ος ΚΩΝΣΤΑΝΤΟΠΟΥΛΟΣ Μιχαήλ του Αθλητικού Ομίλου Μάνης «Ο ΝΙΚΑΝΔΡΟΣ»

3ος ΚΟΝΤΟΣ Σωκράτης του Σκοπευτικού Ομίλου Σπάρτης

ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΠΥΡΟΔΟΤΗΣΗ

1ος ΜΟΦΟΡΗΣ Γρηγόριος του Αθλητικού Ομίλου Μάνης «Ο ΝΙΚΑΝΔΡΟΣ» – ΕΛ.ΑΣ

2ος ΧΑΝΤΖΑΚΟΣ Παναγιώτης του Σκοπευτικού Ομίλου Σπάρτης

3ος ΑΝΔΡΕΪΚΟΣ Παναγιώτης του Σκοπευτικού Ομίλου Σπάρτης

0,22 Standard Ανδρών

1ος ΜΟΦΟΡΗΣ Γρηγόριος του Αθλητικού Ομίλου Μάνης «Ο ΝΙΚΑΝΔΡΟΣ» – ΕΛ.ΑΣ

2ος ΣΤΕΛΛΑΣ Ιωάννης του Αθλητικού Ομίλου Μάνης «Ο ΝΙΚΑΝΔΡΟΣ»

3ος ΧΑΝΤΖΑΚΟΣ Παναγιώτης του Σκοπευτικού Ομίλου Σπάρτης

ΠΙΣΤΟΛΙ ΤΑΧΥΤΗΤΟΣ ΑΝΔΡΩΝ

1ος ΠΑΠΔΕΑΣ Παναγιώτης του Αθλητικού Ομίλου Μάνης «Ο ΝΙΚΑΝΔΡΟΣ»

2ος ΜΟΦΟΡΗΣ Γρηγόριος του Αθλητικού Ομίλου Μάνης «Ο ΝΙΚΑΝΔΡΟΣ» – ΕΛ.ΑΣ

3ος ΠΑΥΛΑΚΟΣ Ιωάννης του Αθλητικού Ομίλου Μάνης «Ο ΝΙΚΑΝΔΡΟΣ»

Sport Πιστόλι Γυναικών

1η ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΟΥ Ελένη του Σκοπευτικού Ομίλου Σπάρτης – ΛΣ

2η ΤΣΑΛΑΒΟΥΤΑ Μαρία του Σκοπευτικού Ομίλου Σπάρτης – ΛΣ

3η ΒΙΔΑΚΗ Μαρία Σκοπευτικού Ομίλου Λαμίας – ΕΛ.ΑΣ