Το Πολιτιστικό Ίδρυμα Ομίλου Πειραιώς, σε συνεργασία με το 6ο Διεθνές Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Πελοποννήσου, προβάλλει αξιόλογα ντοκιμαντέρ της διοργάνωσης, από την Τετάρτη 22 έως και την Κυριακή 27 Ιανουαρίου, στο Μουσείο Ελιάς και Ελληνικού Λαδιού στη Σπάρτη.

Το πρόγραμμα περιλαμβάνει ένα πανόραμα βραβευμένων ελληνικών και διεθνών ντοκιμαντέρ της πρόσφατης κινηματογραφικής παραγωγής για γενικό κοινό ενώ θα γίνουν και πρωινές προβολές για σχολικές ομάδες πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης κατόπιν συνεννόησης με το Μουσείο.

Η είσοδος σε όλες τις προβολές είναι ελεύθερη.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να επικοινωνείτε με το μουσείο στο τηλέφωνο 27310 89315 (καθημερινά, εκτός Τρίτης, 10.00′ – 17.00′).

Αναλυτικά το πρόγραμμα προβολών έχει ως εξής:


Τετάρτη 22/1

10.00′: Μέρες της λίμνης (Πανδώρα Μουρίκη, Ελλάδα 2017 – 48’)

11.00′: Τα δάκρυα της γοργόνας (Sandrine Feydel, Γαλλία 2009 – 52’)

12.00 ‘: Hondar 2050 – our waste, our problem (Cesare Meglioni, Ιταλία 2017, 45′)

17.30′: Apex Survival–Maiden Voyage/Ακραία επιβίωση–Παρθενικό ταξίδι (Jakes Jordaan, Johnny Beechler, Νότια Αφρική 2019, 60’)

18.30: Dolphin man/Ο άνθρωπος-δελφίνι (Λευτέρης Χαρίτος, | Ελλάδα, Γαλλία, Ιταλία, Καναδάς, Ιαπωνία 2017, 80’)

20.00′: The silence of others/El silencio de otros / Η σιωπή των άλλων (Almudena Carracedo, Robert Bahar, Ισπανία 2018, 96’)


Πέμπτη 23/1

10.00′: Το αίνιγμα του μεγάλου μενίρ (Marie-Anne Sorra, Γαλλία 2016, 52’)

11.00′: Η Βενετία και το πλοίο – φάντασμαaurice Ribiere, Marco Visalberghi, Γαλλία 2006, 52′)

12.00′: Πέτρα, η πρωτεύουσα της ερήμου (Olivier Julien, Gary Glassman, Γαλλία 2006, 80′)

17.30′: Chasing Ice/Κυνηγώντας τους παγετώνες (Jeff Orlowski, ΗΠΑ 2012, 75’)

18.45′: Citizen Europe (Αγγελική Αριστομενοπούλου & Ανδρέας Αποστολίδης Ελλάδα, Γαλλία, Ιρλανδία 2019, 72’)

20.00′: Il Pittore della Tenda/Ο ζωγράφος της Σκηνής (Renato Lisanti, Ιταλία 2018, 72′)


Παρασκευή 24/1

10.00′: Τι λένε τα ζώα; (Anna Lee Strachan, ΗΠΑ 2018, 53′)

11.00′: Θα πας στο σχολείο σήμερα; (Anupama Shinivasan, Ινδία 2019, 59’)

12.00′: Βουκεφάλας (Damien Marti & Chloé Seyssel, Ελβετία 2017, 35’)

Coexistence Συνύπαρξη (Juan Carlos Guerra, Ισπανία 2017, 40′)

17.30′: Animus Animalis (A Story about People, Animals and Things) (Aistė Žegulytė, Λιθουανία 2018, 69’)

18.45′: Labyrinth/Λαβύρινθος (Δημήτρης Αθανίτης, Ελλάδα 2019, 75’)

20.00′: Island of the hungry ghosts/Το νησί των πεινασμένων φαντασμάτων (Gabrielle Brady, Γερμανία, Ηνωμένο Βασίλειο, Αυστραλία 2019, 96′)


Σάββατο 25/1

17.30′: Life is Waiting: Referendum and Resistance in Western Sahara/Η Ζωή Περιμένει: Το Δημοψήφισμα και η Αντίσταση στη Δυτική Σαχάρα (Iara Lee, ΗΠΑ, Δυτική Σαχάρα 2015, 59′)

18.30′: Wars don’t end/Πόλεμοι δίχως τέλος (Dheeraj Akolkar, Νορβηγία 2018, 63′)

18.45′: Sudamerica – The Colors of Life – Τα Χίλια Χρώματα της Ζωής (Δήμητρα Ζήρου,Ελλάδα, Αργεντινή, Βολιβία, Βραζιλία, Χιλή, Κολομβία, Εκουαδόρ, Περού, Ουρουγουάη 2018, 105′)


Κυριακή 26/1

17.30′: Behind the wall/Πίσω από τον τοίχο (Νεφέλη Σαρρή, Ελλάδα 2018, 65′)

18.45′: Spears from all sides/Λόγχες από παντού (Christopher Walker, ΗΠΑ 2018, 90′)